Co wpływa na wynik na wadze?
Co wpływa na wynik na wadze?
Na początku musisz zrozumieć, że żadna zmiana sylwetkowa nie przebiega liniowo. Nie będziesz co tydzień gubić 0,5 kg – 1 kg czy 0,5-1% swojej masy, mimo że jest to wartość uważana przez wiele źródeł za wzorcową.
Każdy zaczyna redukcję z innego punktu. Osoba z bardzo dużym poziomem tkanki tłuszczowej (otyła) powinna celować w znacznie większe spadki masy ciała niż osoba z nadwagą czy mającą prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej, ale chcącej przygotować formę na zawody kulturystyczne.
Masa ciała może nawet wzrosnąć i nie mam tutaj na myśli tkanki tłuszczowej. Skąd więc biorą się te wahania?
Sól
W niedzielę do obiadu sypnęło Ci się trochę więcej przyprawy do kurczaka, a wieczorem przygotowałeś pastę z wędzonej makreli, przez co wieczorem chciało Ci się pić więcej niż zwykle. We krwi nie może dochodzić do zbyt dużego stężenia sodu, dlatego organizm zmniejsza produkcje moczu i zwiększa objętość krwi, czyli głównie wody, dlatego ją zatrzymuje.
Mając, w miarę stałe kompozycje posiłków opisywane wyżej wahania będę mniej zauważalne, natomiast, jedząc bardzo różnorodnie sytuacja, będzie odwrotna. Warto prześledzić etykiety produktów, ponieważ dzisiaj sól dodawana jest praktycznie do wszystkiego i nawet dwa z pozoru identyczne produkty mogą bardzo różnić się tym parametrem.
Węglowodany
Ilość spożywanych węglowodanów ma duże znaczenie w kontekście zwiększania cyferek na wadze. Pomimo utrzymania ujemnego bilansu kalorycznego, ale zjedzenia większej ilości węglowodanów niż ma to miejsce na co dzień — będzie z dużym prawdopodobieństwem skutkować zwiększonymi zasobami glikogenu. Te z kolei wiążę, wodę w mięśniach co skutkuje większym wydzielaniem insuliny, która sprzyja resorpcji sodu w nerkach, zwiększając retencje wody.
Treść jelitowa
Wszystko, co, zjadamy ma, swoją wagę i objętość. Jedne produkty składają, się w ponad 90% z wody a inne nie mają jej praktycznie w ogóle. Niektóre za to bardzo dobrze ją absorbują np. ryż biały, standardowa paczka waży 100 gramów przed ugotowaniem a po ugotowaniu praktycznie trzy razy tyle, czyli 300 gramów, nie ma w tym magii — po prostu ryż wchłonął 200 ml wody.
Na co dzień jesz bardzo jałowo i podobnie, aż tu jednego dnia przygotowujesz wielką porcję lecza z kiełbasą. Z racji zawartości sporej ilości warzyw dostarcza pokaźną ilość błonnika i wody. Błonnik w jelitach wiąże wodę, a do tego posiłek sam w sobie był ciężki. Co widzisz na wadze? Wzrost wagi.
Cykl menstruacyjny
Owulacja już za Tobą, niedługo pojawi się miesiączka, ale co przed nią? Rośnie stężenie progesteronu, hormonu, który powoduje, zatrzymanie wody. Skok wagi w górę zauważalny jest już 5 dni przed miesiączką. Najwyższy wzrost waga pokaże pierwszego dnia cyklu.
Stres
Masz stresujący czas? Stres wywiera bardzo szeroki wpływ na nasz organizm i niestety, ale zostawia po sobie ślad. Wpływa, na układ hormonalny a dokładniej Kortyzol (hormon stresu) zakłóca działanie aldosteronu-hormonu regulującego równowagę płynów, powodując zatrzymanie sodu co, skutkuje zatrzymaniem wody.
Woda
Zarówno niedobór, jak i nadmiar wody może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Taki stan może przyczyniać się do powstawania zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
To ile wypijasz, na co dzień płynów również znajdzie swoje odzwierciedlenie na wadze. Po wypiciu litra wody automatycznie ważysz kilogram więcej, a jesteś w stanie zrobić to w kilka minut więc nieregularne picie i spore różnice w spożyciu pomiędzy dniami to kolejny zmienna.
Czas ważenia
W tygodniu codziennie wstajesz o tej samej porze i po kolei skreślasz kolejne rutynowe zadania z listy w tym „wykonać pomiar wagi”. Przychodzi weekend i skoro nic Ciebie nie goni, to postanawiasz zacząć dzień kilka godzin później niż zwykle, dodatkowo dzisiaj nie odczuwasz potrzeby wypróżnienia. Ważenie najważniejsze więc nie możesz pominąć tej czynności.
Podsumowanie
We wszystkich opisanych wyżej przypadkach prawdopodobnie zanotujesz wzrost wyniku na wadze, ale spokojnie — To nie jest tkanka tłuszczowa!
Przybranie tkanki tłuszczowej nie jest wcale takie proste, tak samo, jak pozbycie się jej. To nie dzieje się z dnia na dzień. Utrata 1 kg tkanki tłuszczowej to około 7700 kcal wytworzonego deficytu.
Skup się na monitorowaniu wagi w dłuższej perspektywie czasu. Polecam wykonywanie pomiarów wagi codziennie i wyciąganie średniej z całego tygodnia. Następnie porównywanie ze sobą tygodniowych wyników. Pozwoli to zminimalizować błędną interpretację i łatwiej podejmować dalsze decyzje.
Jeżeli, chcesz zgłębić ten temat to, polecam mój artykuł „dlaczego waga nie spada?”.
Potrzebujesz trenera lub dietetyka?
Skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ